flex 2.5.36 - en to fi translation catalogue (165 entries)

en: 
    
    ********** beginning dump of nfa with start state %d
fi: 
    
    ********** Epädeterministisen äärellisen automaatin vedoksen alku aloitustilassa %d

en: 
    
    DFA Dump:
fi: 
    
    Deterministisen äärellisen automaatin vedos:

en: 
    
    Equivalence Classes:
fi: 
    
    Ekvivalenssiluokat:

en: 
    
    Meta-Equivalence Classes:
fi: 
    
    Meta-ekvivalenssiluokkia:

en: 
     jam-transitions: EOF
fi: 
     ruuhkasiirtymät: TIEDOSTONLOPPUMERKKI

en:   %d (%d saved) hash collisions, %d DFAs equal
fi:   %d (%d tallennettu) hash-törmäykset, yhtäsuuri kuin %d Deterministisen äärellisen automaatin törmäystä

en:   %d backing-up (non-accepting) states
fi:   %d (ei-hyväksyvää) varmuuskopiotilaa

en:   %d empty table entries
fi:   %d tyhjää taulualkiota

en:   %d epsilon states, %d double epsilon states
fi:   %d epsilon-tilaa, %d double epsilon-tilaa

en:   %d protos created
fi:   %d protoa luotu

en:   %d rules
fi:   %d sääntöä

en:   %d sets of reallocations needed
fi:   %d uudelleenvarausjoukkoa tarvittu

en:   %d state/nextstate pairs created
fi:   %d tila/seuraavatila-paria luotu

en:   %d table entries
fi:   %d-tauluriviä

en:   %d templates created, %d uses
fi:   %d mallinetta luotu, %d käytetään

en:   %d total table entries needed
fi:   %d taulukkoalkiota tarvittu yhteensä

en:   %d/%d (peak %d) nxt-chk entries created
fi:   %d/%d (huippu %d) nxt-chk-alkiota luotu

en:   %d/%d (peak %d) template nxt-chk entries created
fi:   %d/%d (huippu %d) malline nxt-chk-alkiota luotu

en:   %d/%d DFA states (%d words)
fi:   %d/%d Deterministisen äärellisen automaatin tilaa (%d sanaa)

en:   %d/%d NFA states
fi:   %d/%d Epädeterministisen äärellisen automaatin tilaa

en:   %d/%d base-def entries created
fi:   %d/%d base-def-alkiota luotu

en:   %d/%d character classes needed %d/%d words of storage, %d reused
fi:   %d/%d merkkiluokkaa tarvittu %d/%d tallennussanaan, %d käytetty uudelleen

en:   %d/%d equivalence classes created
fi:   %d/%d ekvivalenssiluokkaa luotu

en:   %d/%d meta-equivalence classes created
fi:   %d/%d meta-ekvivalenssiluokkaa luotu

en:   %d/%d start conditions
fi:   %d/%d-käynnistysehtoja

en:   %d/%d unique/duplicate transitions
fi:   %d/%d uniikkia/kaksoiskappelsiirtymää

en:   Beginning-of-line patterns used
fi:   Rivin-alku-malleja käytetään

en:   Compressed tables always back-up
fi:   Tiivistetyt taulut varmuuskopioidaan aina

en:   No backing up
fi:   Ei varmuuskopiointia

en:   no character classes
fi:   ei merkkiluokkia

en:   scanner options: -
fi:   skannerivalitsimet: -

en:  and may be the actual source of other reported performance penalties
fi:  ja saattaa olla muiden ilmoitettujen suorituskykysakkojen todellinen lähde

en:  associated rule line numbers:
fi:  yhdistetyt sääntörivinumerot:

en:  out-transitions:
fi:  ulossiirtymät:

en: %%option yylineno entails a performance penalty ONLY on rules that can match newline characters
fi: %%option yylineno tuo mukanaan suorituskykysakon VAIN säännöissä, jotka voivat täsmätä rivinvaihtomerkkeihin

en: %array incompatible with -+ option
fi: %array on yhteensopimaton valitsimen -+ kanssa

en: %d backing up (non-accepting) states.
fi: %d (ei-hyväksyvää) varmuuskopiointitilaa.

en: %option yyclass only meaningful for C++ scanners
fi: %option yyclass on merkityksellinen vain C++-skannereille

en: %option yylineno cannot be used with REJECT
fi: %option yylineno ei voi käyttää REJECT:n kanssa

en: %s version %s usage statistics:
fi: %s-version %s käyttötilastot:

en: %s: fatal internal error, %s
fi: %s: vakava sisäinen virhe, %s

en: ********** end of dump
fi: ********** vedoksen loppu

en: *Something Weird* - tok: %d val: %d
fi: *Jotain outoa - tok: %d arvo: %d

en: -Cf and -CF are mutually exclusive
fi: -Cf ja -CF ovat toisensa poissulkevia

en: -Cf/-CF and -Cm don't make sense together
fi: -Cf/-CF ja -Cm eivät ole järkeviä yhdessä

en: -Cf/-CF and -I are incompatible
fi: -Cf/-CF ja -I ovat yhteensopimattomia

en: -Cf/-CF are incompatible with lex-compatibility mode
fi: -Cf/-CF ovat yhteensopimattomia lex-yhteensopivuustilassa

en: -I (interactive) entails a minor performance penalty
fi: -I (interaktiivinen) tuo mukanaan pienemmän suorituskykysakon

en: -l AT&T lex compatibility option entails a large performance penalty
fi: -l AT&T lex-yhteensopivuusvalitsin tuo mukanaan ison suorituskykysakon

en: -s option given but default rule can be matched
fi: valitsin -s annettu mutta oletussääntö ei voinut täsmätä

en: Allocation of buffer for line directive failed
fi: Puskurin varaaminen rividirektiiville epäonnistui

en: Allocation of buffer for m4 def failed
fi: Puskurin varaaminen m4 def -määrittelylle epäonnistui

en: Allocation of buffer for m4 undef failed
fi: Puskurin varaaminen m4 undef -määrittelylle epäonnistui

en: Allocation of buffer to print string failed
fi: Puskurin varaaminen merkkijonon tulostamiseen epäonnistui

en: Can't use -+ with -CF option
fi: Ei voi käyttää valitsinta -+ valitsimen -CF kanssa

en: Can't use -+ with -l option
fi: Ei voi käyttää -+ valitsimen -l kanssa

en: Can't use --reentrant or --bison-bridge with -l option
fi: Ei voi käyttää valitsinta --reentrant tai --bison-bridge valitsimen -l kanssa

en: Can't use -f or -F with -l option
fi: Ei voi käyttää valitsinta -f tai -F valitsimen -l kanssa

en: Compressed tables always back up.
fi: Tiivistetyt taulut varmuuskopioidaan aina.

en: Could not write ecstbl
fi: Ei voitu kirjoitaa ecstbl

en: Could not write eoltbl
fi: Ei voitu kirjoittaa: eoltbl

en: Could not write ftbl
fi: Ei voitu kirjoittaa: ftbl

en: Could not write ssltbl
fi: Ei voitu kirjoittaa: ssltbl

en: Could not write yyacc_tbl
fi: Ei voitu kirjoittaa: yyacc_tbl

en: Could not write yyacclist_tbl
fi: Ei voitu kirjoittaa: yyacclist_tbl

en: Could not write yybase_tbl
fi: Ei voitu kirjoittaa: yybase_tbl

en: Could not write yychk_tbl
fi: Ei voitu kirjoittaa: yychk_tbl

en: Could not write yydef_tbl
fi: Ei voitu kirjoittaa: yydef_tbl

en: Could not write yymeta_tbl
fi: Ei voitu kirjoittaa: yymeta_tbl

en: Could not write yynultrans_tbl
fi: Ei voitu kirjoittaa: yynultrans_tbl

en: Could not write yynxt_tbl
fi: Ei voitu kirjoittaa: yynxt_tbl

en: Could not write yynxt_tbl[][]
fi: Ei voitu kirjoittaa yynxt_tbl[][]

en: Definition name too long
fi: Määritysnimi on liian pitkä

en: Definition value for {%s} too long
fi: Määritysarvo kohteelle {%s} on liian pitkä

en: EOF encountered inside an action
fi: Tiedoston loppumerkki EOF tavattu toiminnon sisällä

en: EOF encountered inside pattern
fi: Tiedoston loppumerkki EOF tavattu mallin sisällä

en: End Marker
fi: Loppumerkki

en: Generates programs that perform pattern-matching on text.
    
    Table Compression:
      -Ca, --align      trade off larger tables for better memory alignment
      -Ce, --ecs        construct equivalence classes
      -Cf               do not compress tables; use -f representation
      -CF               do not compress tables; use -F representation
      -Cm, --meta-ecs   construct meta-equivalence classes
      -Cr, --read       use read() instead of stdio for scanner input
      -f, --full        generate fast, large scanner. Same as -Cfr
      -F, --fast        use alternate table representation. Same as -CFr
      -Cem              default compression (same as --ecs --meta-ecs)
    
    Debugging:
      -d, --debug             enable debug mode in scanner
      -b, --backup            write backing-up information to %s
      -p, --perf-report       write performance report to stderr
      -s, --nodefault         suppress default rule to ECHO unmatched text
      -T, --trace             %s should run in trace mode
      -w, --nowarn            do not generate warnings
      -v, --verbose           write summary of scanner statistics to stdout
    
    Files:
      -o, --outfile=FILE      specify output filename
      -S, --skel=FILE         specify skeleton file
      -t, --stdout            write scanner on stdout instead of %s
          --yyclass=NAME      name of C++ class
          --header-file=FILE   create a C header file in addition to the scanner
          --tables-file[=FILE] write tables to FILE
    
    Scanner behavior:
      -7, --7bit              generate 7-bit scanner
      -8, --8bit              generate 8-bit scanner
      -B, --batch             generate batch scanner (opposite of -I)
      -i, --case-insensitive  ignore case in patterns
      -l, --lex-compat        maximal compatibility with original lex
      -X, --posix-compat      maximal compatibility with POSIX lex
      -I, --interactive       generate interactive scanner (opposite of -B)
          --yylineno          track line count in yylineno
    
    Generated code:
      -+,  --c++               generate C++ scanner class
      -Dmacro[=defn]           #define macro defn  (default defn is '1')
      -L,  --noline            suppress #line directives in scanner
      -P,  --prefix=STRING     use STRING as prefix instead of "yy"
      -R,  --reentrant         generate a reentrant C scanner
           --bison-bridge      scanner for bison pure parser.
           --bison-locations   include yylloc support.
           --stdinit           initialize yyin/yyout to stdin/stdout
           --noansi-definitions old-style function definitions
           --noansi-prototypes  empty parameter list in prototypes
           --nounistd          do not include <unistd.h>
           --noFUNCTION        do not generate a particular FUNCTION
    
    Miscellaneous:
      -c                      do-nothing POSIX option
      -n                      do-nothing POSIX option
      -?
      -h, --help              produce this help message
      -V, --version           report %s version
fi: Luo ohjelmia, jotka suorittavat tekstin mallintäsmäystä.
    
    Taulutiivistys:
      -Ca, --align      kompromissi laajoissa taulukoissa parempaa muistitasausta varten
      -Ce, --ecs        rakenna ekvivalenssiluokkia
      -Cf               älä tiivistä tauluja; käytä valitsinta -f esittelyyn
      -CF               älä tiivistä tauluja; käytä valitsinta -F esittelyyn
      -Cm, --meta-ecs   rakenna meta-ekvivalenssiluokkia
      -Cr, --read       käytä funktiota read() eikä vakiosyötettä skannerisyötteenä
      -f, --full        tuota nopea, laaja skanneri. Sama kuin -Cfr
      -F, --fast        käytä vaihtoehtoista tauluesittelyä. Sama kuin -CFr
      -Cem              oletustiivistys (sama kuin --ecs --meta-ecs)
    
    Virheenjäljitys:
      -d, --debug             ota käyttöön virheenjäljitystila skannerissa
      -b, --backup            kirjoita varmuuskopiotietoja osoitteeseen %s
      -p, --perf-report       kirjoita suorituskykyraportti vakiovirheeseen
      -s, --nodefault         vaimenna oletussääntö ECHO-täsmäämättömään tekstiin
      -T, --trace             %s pitäisi suorittaa jäljitystilassa
      -w, --nowarn            älä tuota varoituksia
      -v, --verbose           kirjoita yhteenveto skanneritilastoista vakiotulosteeseen
    
    Tiedostot:
      -o, --outfile=TIEDOSTO       määritä tulostetiedostonimi
      -S, --skel=TIEDOSTO          määritä runkotiedosto
      -t, --stdout                 kirjoita skanneri vakiotulosteeseen eikä kohteeseen %s
          --yyclass=NIMI           C++-luokan nimi
          --header-file=TIEDOSTO   tuota C-otsaketiedosto etsijän lisäksi
          --tables-file[=TIEDOSTO] kirjoita taulut TIEDOSTOon
    
    Skannerikäyttäytyminen:
      -7, --7bit               tuota 7-bittinen skanneri
      -8, --8bit               tuota 8-bittinen skanneri
      -B, --batch              tuota eräajoskanneri (päinvastoin kuin -I)
      -i, --case-insensitive   älä välitä kirjainkoosta malleissa
      -l, --lex-compat         maksimiyhteensopivuus alkueräisen lex-ohjelman kanssa
      -X, --posix-compat       maksimiyhteensopivuus POSIX lex-ohjelman kanssa
      -I, --interactive        tuota interaktiivinen skanneri (päinvastoin kuin -B)
          --yylineno           jäljitä rivilukumäärä yylineno-ohjelmassa
    
    Generoitu koodi:
      -+,  --c++               tuota C++-skanneriluokka
      -Dmacro[=defn]           #define-makro defn  (oletus defn on ”1”)
      -L,  --noline            vaimenna #line-direktiviit skannerissa
      -P,  --prefix=MERKKIJONO käytä MERKKIJONO etuliitteenä eikä ”yy”
      -R,  --reentrant         tuota vapaakäyntinen C-skanneri
           --bison-bridge      skanneri ”bison pure”-jäsentimelle.
           --bison-locations   sisällytä yylloc-tuki.
           --stdinit           alusta yyin/yyout vakiosyötteeseen/vakiotulosteeseen
           --noansi-definitions vanhantyyliset funktiomäärittelyt
           --noansi-prototypes  tyhjä parametriluettelo prototyypeissä
           --nounistd          älä sisällytä <unistd.h>-tiedostoa
           --noFUNKTIO         älä tuota määriteltyä FUNKTIOta
    
    Sekalaiset:
      -c                       älä tee mitään POSIX-valitsin
      -n                       älä tee mitään POSIX-valitsin
      -?
      -h, --help               tuota tämä opastesanoma
      -V, --version            ilmoita %s-versio

en: Input line too long
fi: Syöterivi on liian pitkä

en: Internal error. flexopts are malformed.
fi: Sisäinen virhe. flex-valitsimet ovat vääränmuotoisia.

en: No backing up.
fi: Ei varmuuskopiointia.

en: Option line too long
fi: Valitsinrivi on liian pitkä

en: Options -+ and --reentrant are mutually exclusive.
fi: Valitsimen -+ ja --reentrant ovat toisensa poissulkevia.

en: REJECT cannot be used with -f or -F
fi: REJECT ei voida käyttää valitsimen -f tai -F kanssa

en: REJECT entails a large performance penalty
fi: REJECT tuo mukanaan ison suorituskykyrangaistuksen

en: State #%d is non-accepting -
fi: Tila #%d on ei-hyväksyvä -

en: Try `%s --help' for more information.
fi: Lisätietoja käskyllä ”%s --help”.

en: Unknown error=(%d)
fi: Tuntematon virhe=(%d)

en: Unmatched '{'
fi: Pariton ”{”

en: Unrecognized option `%s'
fi: Tunnistamaton valitsin ”%s”

en: Usage: %s [OPTIONS] [FILE]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIMET] [TIEDOSTO]...

en: Usage: %s [OPTIONS]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIMET]...

en: Variable trailing context rule at line %d
fi: Muuttujajättökontekstisääntö rivillä %d

en: Variable trailing context rules entail a large performance penalty
fi: Muuttujajättökontekstisäännöt tuovat mukanaan ison suorityskykysakon

en: [:^lower:] is ambiguous in case insensitive scanner
fi: [:^lower:] ei ole yksiselitteinen skannerissa, joka ei välitä kirjainkoosta

en: [:^upper:] ambiguous in case insensitive scanner
fi: [:^upper:] ei ole yksiselitteinen skannerissa, joka ei välit kirjainkoosta

en: allocation of macro definition failed
fi: Makromäärityksen varaaminen epäonnistui

en: allocation of sko_stack failed
fi: sko_stack-varaaminen epäonnistui

en: attempt to increase array size failed
fi: yritys taulukon koon kasvattamiseksi epäonnistui

en: bad <start condition>: %s
fi: virheellinen <aloitusehto>: %s

en: bad character '%s' detected in check_char()
fi: väärä merkki ”%s” havaittu funktiossa check_char()

en: bad character class
fi: väärä merkkiluokka

en: bad character class expression: %s
fi: väärä merkkiluokkalauseke: %s

en: bad character inside {}'s
fi: väärä merkki aaltosulkeiden {} sisällä

en: bad character: %s
fi: väärä merkki: %s

en: bad iteration values
fi: vääriä iteraatioarvoja

en: bad line in skeleton file
fi: väärä rivi kehystiedostossa

en: bad start condition list
fi: väärä alkuehtoluettelo

en: bad state type in mark_beginning_as_normal()
fi: väärä tilatyyppi funktiossa mark_beginning_as_normal()

en: bad transition character detected in sympartition()
fi: väärä siirtymämerkki havaittu funktiossa sympartition()

en: bison bridge not supported for the C++ scanner.
fi: ”bison bridge”-menettelyä ei tueta C++-skannerille.

en: can't open %s
fi: ei voi avata %s

en: can't open skeleton file %s
fi: ei voi avata kehystiedostoa %s

en: consistency check failed in epsclosure()
fi: yhtenäisyystarkistus epäonnistui epsclosure()-funktiossa

en: could not create %s
fi: ei voitu luoda %s

en: could not create backing-up info file %s
fi: ei voitu luoda varmuuskopiotietotiedostoa %s

en: could not create unique end-of-buffer state
fi: ei voitu luoda uniikkia puskurinlopputilaa

en: could not write tables header
fi: ei voitu kirjoittaa tauluotsaketta

en: dangerous trailing context
fi: vaarallinen jättökonteksti

en: dynamic memory failure in copy_string()
fi: dynaaminen muistivirhe funktiossa copy_string()

en: empty machine in dupmachine()
fi: tyhjä kone funktiossa dupmachine()

en: error closing backup file %s
fi: virhe suljettaessa varmuuskopiotiedostoa %s

en: error closing output file %s
fi: virhe suljettaessa tulostetiedostoa %s

en: error closing skeleton file %s
fi: virhe suljettaessa kehystiedostoa %s

en: error creating header file %s
fi: virhe luotaessa otsaketiedostoa %s

en: error deleting output file %s
fi: virhe poistettaessa tulostetiedostoa %s

en: error writing backup file %s
fi: virhe kirjoitettaessa varmuuskopiotiedostoa %s

en: error writing output file %s
fi: virhe kirjoitettaessa tulostetiedostoa %s

en: fatal parse error
fi: vakava jäsennysvirhe

en: found too many transitions in mkxtion()
fi: löytyi liian monta siirtymää funktiossa mkxtion()

en: incomplete name definition
fi: epätäydellinen nimimäärittely

en: input error reading skeleton file %s
fi: syötevirhe luettaessa kehystiedostoa %s

en: input rules are too complicated (>= %d NFA states)
fi: syötesäännöt ovat liian mutkikkaita (>= %d Epädeterministisen äärellisen automaatin tilaa)

en: iteration value must be positive
fi: iteraatioarvon on oltava positiivinen

en: malformed '%top' directive
fi: vääränmuotoinen ”%top”-direktiivi

en: memory allocation failed in allocate_array()
fi: muistinvaraus epäonnistui funktiossa allocate_array()

en: memory allocation failed in yy_flex_xmalloc()
fi: muistinvaraus epäonnistui funktiossa yy_flex_xmalloc()

en: missing quote
fi: puuttuva lainausmerkki

en: missing }
fi: puuttuva }

en: name "%s" ridiculously long
fi: nimi ”%s” on naurettavan pitkä

en: name defined twice
fi: nimi määritelty kahdesti

en: negative range in character class
fi: negatiivinen lukualue merkkiluokassa

en: option `%s' doesn't allow an argument
fi: valitsin ”%s” ei salli argumenttia

en: option `%s' is ambiguous
fi: valitsin ”%s” ei ole yksiselitteinen

en: option `%s' requires an argument
fi: valitsin ”%s” vaatii argumentin

en: premature EOF
fi: ennenaikainen tiedoston loppumerkki EOF

en: rule cannot be matched
fi: sääntö ei voinut täsmätä

en: scanner requires -8 flag to use the character %s
fi: skanneri vaatiin lipun -8 käytettäväksi merkille %s

en: start condition %s declared twice
fi: alkuehto %s esitelty kahdesti

en: state # %4d
fi: tila numero %4d

en: state # %d accepts:
fi: tila numero %d hyväksyy:

en: state # %d accepts: [%d]
fi: tila numero %d hyväksyy: [%d]

en: state # %d:
fi: tila numero %d:

en: symbol table memory allocation failed
fi: symbolitaulun muistinvaraus epäonnistui

en: the character range [%c-%c] is ambiguous in a case-insensitive scanner
fi: merkkialue [%c-%c] ei ole yksiselitteinen skannerissa, joka ei välitä kirjainkoosta

en: too many rules (> %d)!
fi: liian moni sääntöjä (> %d)!

en: trailing context used twice
fi: jättökontekstia käytetty kahdesti

en: undefined definition {%s}
fi: määrittelemätön määrittely {%s}

en: unknown -C option '%c'
fi: tuntematon valitsin -C ”%c”

en: unknown error processing section 1
fi: tuntematon virhe käsiteltäessä lohkoa 1

en: unrecognized %%option: %s
fi: tunnistamaton %%valitsin: %s

en: unrecognized '%' directive
fi: tunnistamaton ”%”-direktiivi

en: unrecognized rule
fi: tunnistamaton sääntö

en: variable trailing context rules cannot be used with -f or -F
fi: muuttujajättökontekstisääntöjä ei voida käyttää valitsimen -f tai -F kanssa

en: yymore() entails a minor performance penalty
fi: yymore() tuo mukanaan pienemmän suorituskykysakon
